Rozdzielczość ekranu – jaka jest różnica między HD, Full HD, a 4K?

| 0 Komentarzy
Rozdzielczości ekranu mogą być różne, a wybór jest niezwykle istotny np. przy zakupie telewizora.

Rynek telewizorów rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki innowacyjnym technologiom, które powstają. Obecnie najpopularniejszymi rozdzielczościami są HD, Full HD oraz 4K. Na którą warto się zdecydować? Sprawdź.

Polecane telewizory

Rozdzielczości ekranu – co to jest piksel?

Rozdzielczość ekranu stanowi o jakości telewizora, jaki mamy do dyspozycji. Wartość określana jest w pikselach umiejscowionych w pionie oraz poziomie. To one sprawiają, że na ekranie pojawia się obraz. Piksele są więc najmniejszymi elementami, na których wyświetlane są materiały wideo. Jednocześnie warto podkreślić podstawową zależność, a mianowicie, że im więcej pikseli, tym obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy.

W cyfrowym świecie jakość odgrywa bardzo istotną rolę. Co jak co, ale warto mieć w swoim domu telewizor dysponujący najlepszą rozdzielczością, aby zapewnić sobie przyjemność z oglądania filmów oraz seriali.

Rodzaje rozdzielczości ekranu – charakterystyka i różnice

Zanim zdecydujesz się kupić telewizor, warto dowiedzieć się, co to jest rozdzielczość, jakie są jej rodzaje oraz która z nich jest najlepsza. Dopiero wtedy dokonasz świadomego wyboru.

Rozdzielczość HD

HD, czyli High Definition w tłumaczeniu na polski oznacza wysoką rozdzielczość. Obraz wyróżnia się dość dużą ostrością i przejrzystością. Rozdzielczość HD przez długi czas była bezkonkurencyjna i powszechnie używana. Aby można było mówić o tej rozdzielczości, szerokość obrazu nie może być mniejsza niż 720 pikseli w poziomie. Najniższą przyjętą rozdzielczością jest 1280 × 720 pikseli. Warto podkreślić, że wraz z ewolucją technologii HD nie jest już jednak tak imponującą rozdzielczością. Telewizory HD są sprzedawane obecnie niezwykle rzadko – raczej tylko w przypadku małych modeli, tj. od 24 do 32 cali Współcześnie na rynku królują zdecydowanie wyższe standardy, w tym m.in. rozdzielczość 4K, która również zostanie opisana w tym poradniku.

Rozdzielczość Full HD

O tej rozdzielczości mówimy, gdy ekran ma 1920 × 1080 pikseli. Full HD, czyli Full High Definition oferuje wysoką jakość obrazu, jest to obecnie najniższy standard dla większości telewizorów. W cyfrowej telewizji właśnie w tym standardzie nadawane są programy oraz filmy. Z tego właśnie powodu telewizory z rozdzielczością Full HD są nadal tak popularne.

Mówiąc o rozdzielczości Full HD, warto również dowiedzieć się o UHD. Co to? Jest to format powyżej Full HD. Rozdzielczość jest o znacznie lepsza, zwielokrotniona. Wynosi 3840 × 2160 pikseli lub 4096 × 3112, dlatego gwarantuje znacznie więcej szczegółów. Zapewnia perfekcyjne odwzorowanie detali, a oglądanie filmów jest ogromną przyjemnością.

Istnieje również rozdzielczość 8K UHD, która oferuje 7680 × 4320 pikseli. Standard ten obecnie dopiero wchodzi na rynek, ale już wiadomo, że przekątna ekranu w niedługim czasie będzie tak dopracowywana, aby wyciągnąć z pikseli oferowanych przez ten standard jak najwięcej.

Rozdzielczość 4K

Rozdzielczość 4K gwarantuje rozdzielczość na poziomie 4096 × 2160 pikseli. Jest standardem przyjmowanym przez producentów filmowych i w salach kinowych. Właśnie dlatego tak fenomenalnie ogląda się filmy w kinie. Dziś oczywiście również produkuje się telewizory 4K. Ile to pikseli już wiesz, dlatego możesz wyobrazić się, jak wspaniałą jakość rozdzielczości monitorów masz do swojej dyspozycji. Warto również podkreślić, że proporcje w tym przypadku wynoszą 4:3, czyli są bardziej kwadratowe niż dotychczas znana rozdzielczość 16 9. Technologia 4K gwarantuje również inny sposób zapisu danych.

Znając te wszystkie dane i informacje zastanawiasz się pewnie, na jaką rozdzielczość ekranu warto się zdecydować. Wybór zależy tak naprawdę od celu, w jakim ekran będzie użytkowany. Inne w końcu wymagania ma się do sprzętów użytkowanych w celach prywatnych, a inne do zadań służbowych, szczególnie gdy chcesz zarabiać na swojej działalności. Jeżeli na telewizorze czy komputerze głównie chcesz przeglądać informacje, oglądać filmy i seriale, w zupełności wystarczy jakość HD lub Full HD. Natomiast, jeżeli jesteś naprawdę wielkim pasjonatem filmów i seriali, a wrażenie robi na Tobie obraz w kinie, musisz kupić urządzenie obsługujące rozdzielczość przynajmniej Full HD, a najlepiej 4K. Tylko wtedy możesz uzyskać najwyższą jakość obrazu, cieszyć się z oglądania filmów, które faktycznie będą miały niesamowite odwzorowanie szczegółów.

Do jakich zastosowań sprawdzą się podane rozdzielczości ekranu? Porównanie opcji

Rozdzielczość wpływa na komfort oglądania programów telewizyjnych. Im jest wyższa, tym mniej męczy oczy. Wyraziste szczegóły robią niesamowite wrażenie. Jeżeli przed monitorem

spędzasz wiele godzin, zdecydowanie warto postawić na jak najlepszą rozdzielczość – na pewno wyższą niż 2560 × 1440 pikseli.

Pamiętaj również, że rozdzielczość ekranu jest uzależniona od wielkości monitora, na jaki się zdecydujesz. Jeżeli jest Ci potrzeby duży monitor o wysokiej rozdzielczości, musisz sprawdzić jego DPI. Wiesz już dzięki temu, jak sprawdzić rozdzielczość ekranu.

1080i vs 1080p – na czym polega różnica?

Czas na porównanie 1080i vs 1080p. 1080p dotyczy wysokiej rozdzielczości, gdy w linii skanujemy przebieg w tym samym czasie każdej 1/50 sekundy, aby stworzyć obraz progresywny. Nie są tu wyświetlane w nagraniach naprzemienne linie parzyste i nieparzyste, dlatego występuje tu minimalne miganie ekranu.

1080i dotyczy obrazu wysokiej rozdzielczości w odniesieniu do naprzemiennych linii skanujących parzystych i nieparzystych, które w tym samym czasie 1/25 sekundy mają najpierw w czasie 1/50 sekundy utworzyć jeden półobraz z linii parzystych, a następnie w 1/50 sekundzie półobraz z linii nieparzystych. Wymagany jest tutaj dłuższy czas skanowania, aby stworzyć pełny obraz.

Na co warto więc się zdecydować: 1080i czy 1080p? Warto postawić na 1080i, ponieważ oferuje znacznie wyższą rozdzielczość, a uzyskiwany obraz jest dzięki temu klarowny i szczegółowy.

Parametry ściśle związane z rozdzielczością ekranu

Rozdzielczość jest jedną z wielu elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie telewizora. Wpływ na to, czy ekran spełni nasze oczekiwania, mają również inne elementy.

Proporcje ekranu

Jest to stosunek wysokości do szerokości ekranu. Najpopularniejszymi obecnie proporcjami są 4:3, 16:10, 16:9 oraz 25:9. Do oglądania filmów oraz do pracy najlepiej sprawdzają się proporcje 16:9. W trakcie grania warto natomiast skorzystać z proporcji 25:9.

Rodzaj matrycy

Na bardzo dużą różnicę w cenie i odbiorze oglądanych treści może wpływać rodzaj matrycy ekranu. Najpopularniejsze rozwiązania to telewizory LCD, LED, OLED oraz QLED. Co więcej, pośród matryc LCD wyróżnia się zazwyczaj dodatkowo trzy typy, na które bardziej zwraca się uwagę przy zakupie monitora lub laptopa: VA, IPS i TN.

  • Matryca LCD – jest to zazwyczaj najtańsza opcja, aczkolwiek kiepsko radzi sobie z odwzorowaniem czerni na ekranie. Dużo jednak zależy też od tego, czy będzie to matryca VA, IPS czy TN. Monitor VA oferuje stosunkowo wysoki kontrast i poziom czerni, ale z kolei IPS wyróżnia się szerszym kątem widzenia. Ekrany TN są natomiast najsłabszym wariantem, co jednocześnie wpływa na niską cenę.
  • Matryca LED – najprościej ujmując, jest to ulepszona wersja matrycy LCD. Można zatem spodziewać się lepszej jakości obrazu, a także smuklejszej budowy odbiornika.
  • Matryca OLED – obecnie jest to najbardziej zaawansowana technologia. Z pewnością matryca OLED zadowoli najbardziej wymagające osoby. Przy tym należy się jednak liczyć z dużo wyższą ceną.
  • Matryca QLED – telewizory QLED są kompromisem między matrycami LED a OLED. Wypośrodkowanie tyczy się zarówno jakości prezentowanego obrazu, jak i ceny za odbiornik.

Częstotliwość odświeżania ekranu

Jest to niesłychanie ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić naprawdę dobry telewizor. Ma on m.in. wpływ na to, jak bardzo wzrok będzie męczył się po dłuższym oglądaniu. Ten parametr mierzy się w Hz na sekundę. Im wyższa jest częstotliwość odświeżania, tym lepiej. Obecnie standardem jest 60 Hz/s, choć ustawienia monitora wskazują aktualnie, że powoli przechodzi się do 120 Hz/s, co jest popularnym wyborem wśród wielu użytkowników. Wysoka częstotliwość odświeżania będzie szczególnie odczuwana przy oglądaniu dynamicznych filmów akcji, relacji sportowych, a także podczas grania w gry na konsoli.

Wielkość monitora

Aby wygodnie korzystać z rozrywki, oglądać filmy i seriale, warto dobrać ekran telewizora pod względem wielkości do pomieszczenia, w którym będzie on ustawiony. Musi to być zachowane w odpowiedniej proporcji. 55-calowe oraz większe ekrany pasują do salonów dużych i rozległych. Mniejsze telewizory świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, można na przykład wybrać model mający 42 lub 50 cali.

Jak sprawdzić rozdzielczość ekranu?

Wiele osób zastanawia się, jak można sprawdzić rozdzielczość ekranu posiadanego telewizora lub monitora. Zwykle dane o rozdzielczości ekranu urządzenia znajdują się na pudełku, w którym został on sprzedany. Można znaleźć również tę informację w instrukcji obsługi oraz w panelu ustawień samego odbiornika/monitora. Nie będzie więc żadnych większych problemów, aby wyszukać dane, których potrzebujesz, aby ustalić, jaką rozdzielczość ma posiadane przez Ciebie urządzenie.

Podsumowując: jeżeli szukasz sprzętu idealnie dopasowanego do własnych potrzeb, warto wziąć pod uwagę rozdzielczość ekranu. Ostry obraz z gwarancją prezentacji wszystkich szczegółów sprawi, że odbiór filmów, seriali oraz grafiki będzie najlepszy z możliwych. Zawsze warto stawiać na te najwyższe w danym momencie rozdzielczości, ponieważ technologie zmieniają się bardzo szybko. Za jakiś czas może okazać się, że wybierane obecnie rozdzielczości ekranu, w tym nawet 4K, to przeżytek.

Warto pamiętać, że dbanie o komfort oglądania i korzystania z urządzeń sprzyja dobremu samopoczuciu, a także pozwala się zrelaksować. Nigdy nie należy wybierać urządzeń o niskiej rozdzielczości, ponieważ w żadnym aspekcie nie zapewnią nam rozrywki na odpowiednim poziomie.

Powyższy poradnik na pewno pomoże w podjęciu decyzji, jaką rozdzielczość monitora i telewizora warto wybrać, aby uzyskać przyjemność z korzystania z urządzeń. Warto posłuchać tych porad, aby cieszyć się z zakupu sprzętu, który posłuży przez dłuższy czas. Na pewno nie pożałujesz ostatecznej decyzji, jaką podejmiesz.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.